Blog

Červenka

5. října 2018 v 9:11 | Martin Jurečka
První červenka skončila jako vánoční dárek, tak jsem si musel namalovat náhradnici.


Červenku uvidíte někde v křoví v parku nebo v lese. Ale častěji uvidí ona vás a vy jen uslyšíte její varovné cvakání. Zůstává u nás i přes zimu.

Ťuhýk obecný

5. července 2018 v 19:03 | Martin Jurečka
Mně sympatický "bandita", který vyhledává trnité křoviny, kde číhá na svou kořist především hmyz. Na zimu odlétá za teplem.

Sojka

18. května 2018 v 18:42 | Martin Jurečka
A zpět k ptákům. Tentokrát jedna podzimní sojka se žaludem. Pozoroval jsem, jak jedna si žalud schovala, druhá ji z povzdálí sledovala a pak úkryt vybrala.

Konečně jaro

31. března 2018 v 20:14 | Martin Jurečka
Miluji procházky v liduprázdných polích a lukách s dalekými obzory a remízky. Jako tady u Hněvotína. A další radost zažívám při jejich malbě. Tentokrát je to pastel.

Hvězdná noc

14. února 2018 v 20:42 | Martin Jurečka
Tak konečně můžu zveřejnit obraz, který jsem namaloval přes Vánoce. Byl to totiž dárek a až dnes jsem ho předal. Líbil se :-) Originál namaloval Vincent van Gogh a visí v New Yorku. Kolega Vincent použil olej na plátně 90x70 cm, já akryl na plátně a o něco menší formát 70x50 cm.

Vila Primavesi

13. února 2018 v 18:36 | Martin Jurečka
Další kresba rudkou. Olomoucká secesní vila Primavesi.

Čejka a Michalský výpad

2. prosince 2017 v 19:51 | Martin Jurečka
Na podzim jsou bahnitá dna vypuštěných rybníků a zoraná pole plná táhnoucích čejek chocholatých, které se zde vykrmují na další cestu za teplem.


čejka chocholatá


A tady je první olomoucká architektura v rudce - znalí snad poznali Michalský výpad :-)


Kostelík v Horním Městě

13. října 2017 v 19:10 | Martin Jurečka
Jak jsem slíbil, tak činím :-) Další architektura kreslená rudkou. Napřed jsem si ovšem udělal podkresbu tužkou. Tak složité tvary bych na čisto nedal a rudka se moc gumovat nedá.

Žudr

23. září 2017 v 8:08 | Martin Jurečka
Jak jsem se zmínil již dříve, dalším mým oblíbeným tématem je architktura. Při výpravě za jespáčkem ploskozobým jsem v Němčicích nad Hanou objevil krásný žudr. Jako techniku jsem zvolil rudku a zalíbilo se mi to. Takže budou následovat další domečky v rudce.

Datel černý

3. září 2017 v 21:59 | Martin Jurečka
Celý víkend pršelo, takže jsem nemohl ven mezi ptáky. No nic, alespoň byl čas na malování a tak jsem se pustil do datla, kterého jsem vyfotil na jaře v Jívové. Je to sameček. Holka má červené jen čelo.

Antonello da Messina - Zvěstování

3. června 2017 v 18:33 | Martin Jurečka
Světe div se, dostal jsem chuť na portrét. Chtěl jsem nějaký klasický a vybral jsem si 500 let starou Pannu Marii. Na ten věk vypadá dobře :-) Jen jsem jí trošku pozvedl pohled a prosvětlil barvy. Pastel je skvělá technika!

Bramborníček

24. dubna 2017 v 18:32 | Martin Jurečka
A honem zpět k akvarelu. Na konci března přilétli bramborníčci černohlaví a od té doby je pravidelně na olomouckém Tabulovém vrchu potkávám. Nejraději mají místa, která většina lidí považuje za zanedbaná - nesečené plochy s roztroušenými keři a uschlými loňskými stébly, na kterých posedávají a ze kterých loví hmyz.


bramborníček černohlavý, akvarel 30x40

Portrét

5. dubna 2017 v 17:34 | Martin Jurečka
Tak se zase vracím od krajiny a zátiší k avifauně, ale techniku zachovávám - pastel. Tato sojka seděla nizko na stromě a kňourala, jak sojky obzvláště na jaře umí. A fotka byla námětem pro tento portrét.sojka obecná, pastel na papíře

Po dlouhé době zátiší

18. března 2017 v 8:14 | Martin Jurečka
Doma mi padl do oka manželčin "oltáříček" v japonském stylu a tak jsem ho trošku přearanžoval a hodil na papír.


Zátiší s gobanem

Zebry

18. února 2017 v 8:47 | Martin Jurečka
Po architektuře zase hupky zpátky k něčemu živému. A když je ta hnusná zima bez konce, tak něco co evokuje teplo a sluníčko.


Chtěl jsem víc využít barevnost Ježíškem darovaných pastelových papírů a tak jsem kresbou nepokryl celou plochu.
Už to vypadalo na vyhození, to když jsem maloval vodu, a vznikla hnusná příliš tmavá směs. I odraz zvířat ve vodě byl tupá směs bílé, černé a prosvítajícího papíru. Ale vše jsem zafixoval a pak vodu s lehkým přítlakem přemaloval světle modrou a bílou. Tak prosvítající spodní vrstva tvoří stíny vln a vlnek. Odraz zeber jsem také lehce přemaloval bílými a černými vlnivými linkami.

Michalský výpad

3. února 2017 v 20:10 | Martin Jurečka
Nechal jsem si od Ježíška nadělit pastelové tužky a pastelové papíry, tak jsem je musel vyzkoušet. A to na mém dalším oblíbeném tématu - architektuře.

Křivka

7. ledna 2017 v 18:26 | Martin Jurečka
Když už je ta opravdová zima, tak jeden pták, který hnízdí právě v zimě - křivka obecná. Mladé krmí semeny jehličnanů a teď je ta nejvhodnější doba. Ale vidět ji lze i v létě. Já na ně jezdím do Jeseníků na Ovčárnu.

křivka obecná

Havran

22. listopadu 2016 v 13:55 | Martin Jurečka
Co jiného dělat v propršeném sychravém dni, než si namalovat typicky zimního hosta havrana polního. Doufám, že letos se objeví brkoslavi - to by byl veselejší obrázek.havran polní

Poštolka

20. října 2016 v 20:32 | Martin Jurečka
Tohoto samečka poštolky obecné jsem měl to štěstí pozorovat při lovu. Kořist si pak odnesl na strom, kde ji spořádal.

poštolka obecná

Můj první diptych

29. září 2016 v 19:29 | Martin Jurečka
Měl jsem chuť na něco volnějšího, impresionističtějšího a tak jsem se pastelem pustil do leknínů jako kolega Monet :-) . A protože jsem nevěděl jestli bílé nebo růžové, namaloval jsem oboje a tak vznikl můj první diptych.

Stehlík

15. září 2016 v 11:11 | Martin Jurečka
Podařilo se mi vyfotit stehlíka v tak roztomilé pozici, že si přímo říkal o namalování. Pokud chcete tahoto krasavce vidět, musíte vyrazit někam mezi bodláčí, lebedu a jiné býlí, kde vyzobávají semínka. Ani v zimě od nás neodlétá a svými barvami rozveseluje zimní krajinu.


stehlík obecný

Kulík

9. srpna 2016 v 10:42 | Martin Jurečka
A honem zpátky k akvarelu a ptáčkům. Dnes to je kulík říční - tohoto bahňáka můžete od jara do podzimu vidět i ve městě, jak pobíhá po kamenitých březích řek a hledá něco k snědku.


kulík říční

Orchidej

16. července 2016 v 9:17 | Martin Jurečka
Po hodně dlouhé době jsem namaloval květinu. Švagrové k narozeninám. Tady to není dobře vidět, ale myslím, že se mi povedlo vytvořit trošku tajemnou atmosféru, kdy se z temnot pralesa vynořuje nádherný květ.
Chvíli mi trvalo, než jsem si na ten akryl. kterým je to malované, zase zvyknul; už se těším na můj oblíbený akvarel.

Volavka bílá

30. května 2016 v 18:00 | Martin Jurečka
Pták, který se u nás celkem hojně vyskytuje, ale nehnízdí. Volavky jsou plaší tvorové, nicméně ve skrytu stromů se mi k ní podařilo přiblížit a vyfotit si předlohu pro tento obraz.


volavka bílá

Jeřáb popelavý

19. dubna 2016 v 10:47 | Martin Jurečka
Tak jsem zase po letech viděl jeřáby popelavé. Někteří u nás hnízdí, ale většina táhne dál na sever.

 
 

Reklama