Leden 2014

Kresba pravou mozkovou hemisférou

24. ledna 2014 v 13:20 | Martin Jurečka |  Blog
Měním bydliště a tak nemám na kreslení a malování bohužel čas. Ale narazil jsem na inzerát na kurs kresby pravou mozkovou hemisférou a protože jsem před několika lety takový kurz absolvoval, řekl jsem si, že je na čase, abych se podělil se svými zkušenostmi.
Jednou větou: Kreslit vás tam nenaučí.
Lidi lákají na obrázky, jak kreslíte na začátku kurzu a jak po jeho absolvování. Ale už neříkají, že na první obrázek vám dají 15 minut a je to hned první věc, kterou po zahájení a zaplacení kurzu uděláte. Kdežto druhý obrázek kreslíte celý poslední den kurzu.
Naučí vás, jak mechanicky přenést linie z fotografické předlohy na kreslící papír. A pak už jen stínujete. Zapomeňte na výuku kresby portrétu podle živé předlohy.
Podstatou kurzu je zbavení lidí strachu z kreslení. Překreslujete třeba obrázek otočený vzhůru nohama a překreslejute ho po centimetrových proužcích. Tak moc neujedete a po jeho převrácení jste překvapeni co jste nakreslili. Učí jak stínovat. Oči radiálně od středu ke krajům, tak jak je struktura duhovky. Rty svisle podle směru vrásek na rtech. Nebo kreslíte prostor kolem předmětu, ne předmět samotný. Ale to jsou věci, které najdete v každé dobré knize o kresbě nebo na ně přijdete intuitivně sami.
Za ty peníze je lepší absolvovat pár hodin u opravdového malíře a dá vám to mnohem více. Pokud se ale spokojíte s dovedností, jak překreslit fotku, tak vás kurz uspokojí.