Srpen 2013

Hradecký rybník

19. srpna 2013 v 8:23 | Martin Jurečka |  Blog
V červenci jsme byli pozorovat ptáky v Tovačově a žena se synem nafotili spoustu západoslunečních fotek. Bylo by škoda je umělecky nevytěžit Usmívající se a tak jsem jednu použil jako předlohu pro tento obraz.
Je to pastel na oranžovém kartónu. Oranžový podklad pomohl při malbě oblohy, ale pro vodu se ukázalo, že by byl lepší šedý podklad. Tak jsem první nepovedenou vrstvu vodní hladiny rozmazal, zafixoval a pak maloval znova.
Největší problém z celého obrazu byly vlnky. Nakoukl jsem pro radu ke kolegům impresionistům a zjistil několik věci.
1) Dojem vody se dobře vytváří deformovanými odrazy - to jsem, kromě slunečního odrazu, nemohl použít.
2) Jakmile se dojem vody podaří vytvořit, tak si ho mozek drží na celé ploše. Říká si "Aha vlny, to bude voda a směrem dozadu nic nenaznačuje změnu, tak to bude voda taky."
3) Důležitý je tvar skvrn majících znázorňovat vlnu - i v dálce musí být protáhlá. Na fotce je to rozvlnění hustší, ale v dálce už pastelem tak tenkou čárku neudělám. Obešel jsem to tím, že jsem pastel po zafixovaném povrchu táhl bokem jen s lehkým přítlakem a ušpinil tak jen vyvýšeninky papíru. Vzniklo jakési zrnění a mozku to k udržení dojmu vody stačí.

Nebyla to marná práce. Zase jsem se něco naučil.


Podvečer na Hradeckém rybníku

Jiřičky

6. srpna 2013 v 12:58 | Martin Jurečka |  Blog
A zase nějaký ptáček. Tentokrát jiřičky stavějící hnízdo na chatě Ovčárně. Zadní stěna byla ve skutečnosti pokaděné okno. To jsem měl zakázané namalovat :-)

Jiřičky